Departments

Zoning Boards

Fairfield Township Zoning Commission

The Fairfield Township Zoning Commission consists of five members appointed by the Township Trustees. The Zoning Commission is a legislative body that reviews cases related to zone changes, Planned Unit Developments and Resolution Text Amendments.

The Zoning Commission meets the 3rd Wednesday of each month at 7:00 P.M., as needed, at the Fairfield Township Administration building, 6032 Morris Road.

 

Current Members

 

Name: Greg Philpot

Title: Chair

Date Appointed: 1/31/2009

Term Expires: 01/31/2024

 

Name: Steve Weeks

Title: Vice-Chair

Date Appointed: 06/09/2021

Term Expires: 01/31/2026

 

Name: Vacancy

Title: Member

Date Appointed: 

Term Expires: 01/31/2025

 

Name: Cheryl Leadbetter

Title: Member

Date Appointed: 05/25/2016

Term Expires: 01/31/2023

 

Name: Robert Wilking

Title: Member

Date Appointed: 12/28/2004

Term Expires: 01/31/2027

 

Name: Vacancy

Title: Alternate

Date Appointed: 

Term Expires: 01/31/2022

Fairfield Township Board of Zoning Appeals 

The Fairfield Township Board of Zoning Appeals is comprised of five regular members and one alternate. Each member is appointed by the Township trustees. The Zoning Appeals Board is an administrative/judicial body and is responsible for hearing and deciding zoning appeals, authorizing variances, conditional uses. The Board is also responsible for interpreting the Fairfield Township Zoning Map and determining district boundaries.

The regular scheduled Fairfield Township Board of Zoning Appeals meetings will be held on the 4th Thursday of each month, as needed, except for the month of May and December due to Holidays. The meetings will be held at at 7:00 P.M., in the Fairfield Township Administration Building,6032 Morris Road, Hamilton, OH, 45011.

 

Current Members

 

Name: Jim Lupidi

Title: Chair

Date Appointed: 01/20/2016

Term Expires: 01/31/2025

 

Name: Karla Chaney

Title: Vice Chair

Date Appointed: 06/13/2018

Term Expires: 01/31/2024

 

Name: Michael Oler

Title: Member

Date Appointed: 10/25/2017

Term Expires: 01/31/2026

 

Name: Joseph Statzer

Title: Member

Date Appointed: 01/13/2021

Term Expires: 01/31/2023

 

Name: Denise McCoy

Title: Member

Date Appointed: 01/08/2020

Term Expires: 01/31/2027

 

Name: Michael Jodrey

Title: Alternate

Date Appointed: 06/23/2021

Term Expires: 01/31/2023